Proč jsem po 10 letech focení prodala komplet fotografickou výbavu Nikon?
Koncem roku 2022 jsem se konečně rozhoupala na přechod ze zrcadlovek na bezzrcadlovku a model Nikon z6ii byl po krátkém zkoumání nabídky pro mne nějak rozume cenově dostupný. Nebyla to parametrově při přechodu z D850 až taková bomba, ale říkala jsem si, že za nějakou dobu zase přejdu na něco dalšího, až ty bezzrcadla malinko zlevní a na prvotní šok ze světa bezzrcadlovek to bude stačit. Už v té chvíli jsem zvažovala, jestli nepřejít rovnou na Sony, ale nechtělo se mi měnit komplet vybavení.
Na Nikon Z systém jsem si v pohodě zvykla, rok s ním fungovala. Špatná z6ii nebyla, bylo to minimálně pěkné odlehčení hmotnosti, ale úplně jsem si z toho foťáčku na zadek proste nesedla 🤷♀️
Takže o rok později (konec 2023) nadešel čas to zase trošku posunout. Problém ale byl, kam? Jediná cesta u Nikonu Z je pro mne asi Z8, ale tolik peněz za foťák nechci dávat, navíc všichni básní o těch úžasných Sony foťácích. Nikonu Z podle mne proste aktuálně chybí nějaký pořádný fullframe foťák za přijatelnější cenu, který obstojně ostří i akčnější fotky a nemá retro ergonomii (Nikon Zf).
Další kapkou pak bylo, když jsem viděla Sáru (@saram_photo) jak fotí s Canon R10 bezzrcadlovku a Sigmou art 104 sklem psy v pohybu. Ten kulomet jí tvořil krásně ostré fotky, úplně něco jiného než vyráběla ta moje aktuální fullframe výbava. Jasně, je to i mýma levýma rukama a šikovnýma rukama Sáry, ale to už jsem byla rozhodnutá že bude rozhodně nutná obměna výbavy a asi i přesun na jinou značku.
Výběr Sony foťáku
Vyslechla jsem pár rozhovorů na youtube (mimo jiné mne hodně rozhoupal jeden z rozhovorů z Ateliáru v továrně, kde padlo, že všichni přešli na Sony, když zjistili jak ten systém krásně funguje), přečetla milion diskuzí a článků, zkoukla všechny youtube video recenze a porovnání a přemýšlela co teda přesně vybrat.
Pak jsem zkoukla taky různé fotky lidí, kteří fotí podobný žánr a zkoumala kdo dokáže zachytit pěkně i psa v pohybu na jakou výbavu. Často to byla Sony (a nejčastěji asi stařičká A9).
Proč jsem vybrala Sony a7iv? Je to relativně nové tělo, má 33 Mpx, na z6ii mi ty mpx malinkato po přechodu z D850 chyběly, ale ne zas tak moc abych využila verzi R. Sony a7iv už ma nové menu (na staré lidi výrazně nadávají) a recenze na ostření jsou nadšené. A o to ostření mi hlavně šlo. Navíc to vypadá na dobré tělo i na videa :) Proto jej taky volím oproti staré A9, kde je údajně AF jen malinkato lepší (nezkoušela jsem, nemůžu osobně posoudit).
První dojmy se Sony
Testy a recenze jsou jedna věc, ale osobní vyzkoušení druhá, tak jsem si raději vypůjčila na osahání Sony a7iii (moc děkuju za důvěru @manualfotograf). Pořád ve mně totiž byly obavy nad tak velkou změnou po 10 letech. Nikon mi už hodně přirostl k rukám a bojím se jak se sžiju s ovládáním jiné značky foťáku a jestli ty dojmy z recenzí nejsou trošku zkreslené. Proč jsem si půjčila A7iii a ne rovnou A7iv? Jednoduše nevím o nikom v mém okolí kdo ji má doma.
První dojmy s A7iii byly ale hodně pozitivní. Vyzkoušela jsem ji s objektivem SONY FE 135 mm f/1,8 G Master a ta rychlost ostření byla fakt parádní, to se mi líbilo :) Lehce jsem nakoukla i do menu (nicméně bylo to to staré) a ty zkratky mi přišly opravdu vtipné a někdy mi teda moc neřekly 😀 Ale to se s manuálem přeloží a zvládne, v menu stejně u každého focení něco nelovím 😀 Do ruky jde foťák krásně, Sony sytém se mi líbí, jdu do toho 🙂
Na fotce nahoře vlevo staré menu Sony a vpravo nové menu Sony
Moji Sony A7iv jsem ulovila v akci Sony Alpha Days ve Fotoškodě novou (běžně novou fototechniku nekupuji, ale tady byla cena nižší než za bazarové kusy). Hned jak přišla domů (pěkně rovnou s nalepenou fólií na displeji) zaujalo mě, že v balení není vůbec nabíječka. Jakože cože? To už se nedává k foťákům nabíječka? To ty Sonky lidi běžně nabíjí napojené přímo do těla foťáku kabelem? Pokládat si celý foťák i s objektivem k zásuvce mi nepřijde jako praktické řešení, takže jsem si koupila na Fotoeshop.cz rovnou nabíječku Newell DL-USB-C duální nabíječka NP-FZ100 i s další neznačkovou baterií Newell Baterie NP-FZ100 SupraCell pro Sony navíc (měla by mít údajně větší kapacitu jak originální a lépe zvládat mrazy).
Nové menu vypadá celkem přehledně a pěkně, myslím že s ním problém mít nebudu :) Další co jsem řešila je silikonový obal na tělo foťáku. Používám je už od dob zrcadlovek a mám pak lepší pocit v terénu, že si foťák nějak neničím a neošoupávám, je pořád prakticky jako nový. Takže jsem klasicky objednala EasyCover. Tady mi přijde že na Nikonech seděl obal lépe, na Sony a7iv není tak promyšlené místo kolem displeje, ale pořád super věc :)
Zkouška s A7iv v terénu
Musím říct že ostření opravdu krásně funguje, detekce psího oka se krásně chytá i při běhu psa směrem na mě. Hned po prvním focení (se SONY FE 135 mm f/1,8 G Master) nadšeně koukám, že to není o hledání ostrých fotek jak hledání jehly v kupce sena, ale že mám prakticky skoro vše ostré a mažu hlavně fotky se špatnou kompozicí, to je pro mne dost novinka 🙂 Ještě jsem malinkato hledala tlačítko kterým si vyfocenou fotku na displeji přiblížím a zkontroluji, ale to je drobnost. První focení byl taky trošku boj s vyklápěcím displejem, tenhle se vyklápí jinak než jsem byla zvyklá u Nikonu, ale snad to je jen o zvyku 🙂
Výměna objektivů
Redukce pro Sony na Nikon F skla sice existuje, ale moc nadšené recenze nejsou, většinou se všichni shodují, že Nikon objektivy je lepší prodat než nějak nasazovat na Sony. Na manuální starosklíčka nicméně nějakou redukci z eBaye pořizuji, tady si myslím že by to mohlo být ok, ale ještě otestuji v terénu 🙂
Sigma 135 mm f/1,8 DG HSM Art (Nikon F) – tohle byl můj hlavní a milovaný objektiv na Nikonu. Po dlouhém přemýšlení jsem jej nenahradila zase Sigmou 135 na Sony, ale sáhla rovnou po Sony FE 135 mm f/1,8 G Master. Dojmy byly hned pozitivní, Sony 135 ostří rychleji než jsem byla zvyklá a i na kratší minimální vzdálenost. Navíc odpadá FTZ adaptér bez kterého to na Nikonu Z6ii nešlo a celkově je můj hlavní set tedy lehčí! Neskutečné :) Schválně jsem si to i zvážila, můj původní set Z6ii + FTZ + Sigma art 135 komplet nabalený se silikonovým pouzdrem, baterií, paměťovkami, popruhem vážil 2165g a nový set A7iv + Sony FE 135 stejně nabalený 1862g. V terénu jsem si pak jen u Sony FE 135 omylem posunovala s clonou na objektivu, ale pak už jsem přišla na to, že se dá hodit na A a nehýbe se to! Jsem od přírody blondýna, co nadělám 🙈 Proč ne znovu Sigma 135 mm f/1,8 DG HSM Art jen v Sony verzi? Po nastudování recenzí a vyzpovídání všech fotografů psů okolo se Sony FE 135 je jasné, že ta soňácká 135 je o úroveň jinde. Šlo mi hlavně o rychlost ostření a popravdě jsem se trošku bála jestli si zvyknu na novou kresbu (kresbu Sigma art miluju), ale naštěstí mne Sony 135 ani v jednom nezklamala. Bokeh krásný, ostří to ještě lépe než jsem čekala 🙂 Nicméně osobní srovnaní se Sigmou art 135 v novější verzi DG DN přímo na Sony nemám.
Na fotce nahoře porovnání vlevo nového setu Sony A7iv + Sony FE 135 (1862g) a vpravo starého setu Z6ii + FTZ + Sigma art 135 (2165g)
Sigma 24 mm f/1,4 DG HSM Art (Nikon F) – zvažovala jsem, jestli nevzít stejnou starší bazarovou HSM verzi i na Sony, je trosku levnější a prodává se jich hodně, ale ten skok v ceně zas tak výrazný nebyl, tak jsem rovnou sáhla po novější Sigma 24 mm f/1,4 DG DN Art pro Sony E. Proč ne Sony FE 24 mm f/1,4 G Master? Rozhodla cena.
Nikon 50 mm f/1,4 AF-S G (Nikon F) – tady jsem dlouho tápala, Nikon 50 1.4G je opravdu úžasný objektiv za super cenu a u Sony jsem nějak nemohla najít náhradu. Nakonec jsem vybrala Samyang 50 mm f/1,4 AF II, který se mi povedlo ulovit od samotného @spetlafilm (u něho na youtube najdete i recenzi na tento objektiv) 🙂 Moje požadavky na padesátku byly menší velikost a lehčí objektiv (proto ne třeba Sigma 50 mm f/1,4 DG DN Art). Padesátku beru většinou s sebou jako třetí sklo a vytáhnu jen občas, takže jsem za něj zároveň nechtěla ani moc utrácet (proto ne úžasná Sony FE 50 mm f/1,2 G Master 😀), světelnost jsem ale chtěla zachovat 1,4.
Nikon Z 85 mm f/1,8 S (Nikon Z) – jsem vyměnila za Sigma 85 mm f/1,4 DG DN Art. Tady jsem zamítla starší HSM verzi hned, je o půlku těžší a výrazně větší, neuvěřitelný rozdíl. Přiznávám, že to byl taky trošku můj sen už od Nikonu, tahle 85 Sigma art 🙂 Chtěla jsem clonu 1.4, proto jsem zamítla Sony FE 85 mm f/1.8, která je hodně oblíbená a za pěkné peníze. A Sony FE 85 mm f/1,4 G Master je zase výrazně finančně jinde.
Po výměně optiky nastala ještě drobná komplikace s UV filtry (nasazuju je na objektiv hned při pořízení kvůli ochraně před psími čumáčky a jazýčky). Měla jsem je sice ze starých objektivů, ale tím jak se objektivy zmenšují s novějšími verzemi, chyběly mi menší průměry. Ulovila jsem je u VFFOTO (česká firma, moc doporučuju!).
Paměťové karty – tady jsem komplikace moc nečekala, ale zjistila jsem, že mám z Nikonu CFexpress Typ B a Sony naopak podporuje jen CFexpress Typ A. Navíc moje SD byla na kvalitnější videa pomalá. Nakoupila jsem tedy alespoň dvě rychlejší SDXC od Prograde (taky pro mne super objev kvalitních karet za rozumnou cenu).
Na fotce nahoře komplet Sony sestava po přechodu z Nikonu
Závěrečné dojmy a shrnutí
Jsem fakt nadšená, je to velký posun dopředu v ostření, váze…🙂 Zpětně lituju, že jsem na Sony nepřešla už před rokem, kdy jsem přemýšlela, jestli ze zrcadlovky Nikon D850 přejít na bezzrcadlo Nikon Z nebo jít k Sony. Tehdy se mi nechtělo moc měnit komplet výbavu, tak jsem zvolila Nikon z6ii a zpětně to vidim jako špatný krok, s Nikonem z6ii jsme si moc nesedli 🤷♀️ Taky jsem se bála toho přeučení na novou značku, ale zbytečně, hned na prvním focení to klapalo bez větších zádrhelů 🙂 A teď zpětně po měsíci, kdy článek píšu, už mám to ovládání celkem osahané.
Dál bych ještě zmínila, že je u Sony z mého pohledu úžasný výběr objektivů. Existuje spousta různých značek, které dělají přímo objektivy na Sony FE bajonet. Třeba všechny ty Sigmy, Samyangy, Tamrony… U Nikon bezzrcadlovek je tohle většinou tabu (Nikon si Z bajonet údajně chrání a dovolí výrobu skel jiných značek jen v případě, že sám nemá pod svou značkou podobný objektiv dané ohniskové vzdálenosti a světelnosti). I moje oblíbené Sigma art objektivy člověk na Nikon Z nasadí jen s FTZ adapterem (tedy váha a rozměry navíc), protože se prostě přímo na Nikon Z nevyrábějí, jsou jen staré HSM verze na bajonet Nikon F. Nikoňáckých Z skel je zatím pořád vcelku málo a jsou pěkně drahá. Takže to pak prakticky nějak pořád kombinujete se staršími Nikon F skly pres adaptér ať už značky Nikon nebo jiné a večer máte ruce jak orangutan a bolavá záda k tomu. Nechci tím říct, že Nikon Z skla nejsou, ale ten výběr prostě není moc veliký. Může to být jiné pro nějaké specifické fotografické žánry (třeba wildlife), ale já naštěstí používám spíš ta běžná ohniska, takže to neberte úplně obecně. Stejně tak se to bude do budoucna vyvíjet a věřím že těch Nikon Z objektivů bude přibývat. Když si dnes otevřu fotoskoda.cz, na bajonet Nikon Z mají v nabídce 176 objektivů, na Sony E je to 462, to je trošku rozdíl.
Ještě bych jen ráda zmínila, že to je jen můj osobní pohled, nejsem vyloženě nějaký technický šťoural, který by celý den fotil stejnou fotku z různé techniky a porovnával kde přesně dojde k rozdílu na 300% přiblížení atp. Možná jsou pro vás u foťáku důležité jiné parametry než pro mne. Taky to neznamená, že když začínáte fotit, musíte si pořídit všechno výše uvedené. Super fotky se dají pořídit i se základním vybavením.
Napište komentář